OKKÜ ile DENKTAŞ VAKFI arasında eğitim protokolü imzalandı

Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi (OKKÜ) ile Denktaş Vakfı arasında eğitim protokolü imzalandı.

         27 Ocak 2023 Cuma gün saat 10:00’da OKKÜ Rektörlük ofisinde  imzalanan anlaşmada Denktaş Vakfının Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Bünyesinde gençlere sağlanacak eğitim faydasına değinildi. Eğitim protokol anlaşmasını gerçekleştirecek Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Ertan BİRİNCİ ve DENKTAŞ Vakfı başkanı Sayın Serdar DENKTAŞ ile birlikte Protokol imza töreni sırasında Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remziye TERKAN ve Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Genel Sekreteri sayın Dr. Meryem BİRİNCİ de hazır bulundu. İmzalanan protokolde OKKÜ ile Denktaş Vakfı arasında eğitim almak için mali imkanı olmayan gençlere eğitim faydasının sağlanmasına yönelik çalışmaların önemine ve anlaşma yapılan tarihin de kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ın doğum günü olmasının da ayrı bir anlam katmış olmasına değinildi.

         Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remziye TERKAN tören öncesi ilk sözü alarak eğitim protokolünün böylesi güzel bir amaçla gerçekleşiyor olmasının günün anlam ve önemi ile perçinlendiğine dikkat çekerek söze şu şekilde devam etti. “Bugün bizim için özel bir gün. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın doğum tarihi ve bu önemli, özel tarihte Denktaş Vakfı ile her yıl yapmış olduğumuz gibi bir eğitim protokolü imzalıyoruz. Kendisinin değerlerini gençlerimize aktarmak için görev başındayız. Bugün bizlerle birlikte Sayın Serdar Denktaş Başkanımız eğitim protokolünü imzalamak adına aramızda, mutlu ve gururluyuz”.

           Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. TERKAN’dan sonra sözü Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Ertan BİRİNCİ aldı. BİRİNCİ, Üniversite Rektörü TERKAN’ın ifadelerine katıldığını belirterek, anlaşma tarihinin kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın 99. doğum günü, Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitemiz adı ve Denktaş Vakfı ile gerçekleştirilen bir anlaşma olması nedeni ile duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirdi. BİRİNCİ sözlerine şu şekilde devam etti; “ Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş’ın bu doğum gününde, o bizim için ölümsüz ve bizim için değişmez bir liderimiz, var oluşumuzun temeli, onun Denktaş Vakfı adına kurulan Vakfı ile üniversitemizin bugün yapacağı iş birliği protokolü ile iki değerli gencimize Denktaş Vakfı öğrenim imkanı sunacak, burs verecek. Böyle bir işbirliğine imza atmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Serdar Denktaş Başkanımıza da çok teşekkür ediyoruz, saygılarımızı sunuyoruz.”

         İmzalar öncesi Denktaş Vakfı başkanı Sayın Serdar Denktaş da sözü alarak, Cumhuriyetimizin kuruluş tarihinden adını alan Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi ile böyle bir günde eğitim protokolü imzalamış olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti “Kurucu Cumhurbaşkanının 99. yaş gününde Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi ile böyle bir protokol imzalamaktan mutluluk duyuyorum. Mütevelli heyeti başkanı Sayın Ertan Birinci’ye ve değerli Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remziye Terkan’a teşekkür ederim. Mali imkanı olmayan iki gencimiz bu sayede öğrenimini devam ettirecek ve istedikleri takdirde Yüksek Lisans programlarını da bitirmek suretiyle başarılı oldukları müddetçe kendilerine desteğimiz devam edecektir.” Denktaş, “ Yıllar önce Rauf Denktaş eğitim vakfı olarak 57 gencin tahsiline ortaokuldan başlayarak yardımcı olduk ve bugün onların çeşitli yerlerde, üst kademede görev aldıklarını görüyoruz. İnşallah bizim çocuklarımız da Denktaş Vakfı ve Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi tarafından başlatılan bu süreçle bir çok gencin iyi yerlerde görev yaptığını görürüz” diyerek, bir bilgi daha vermek istediğini belirten Denktaş, Kurucu Cumhurbaşkanının heykelinin açlışının 31 Ocak Salı günü saat 11.00’da Cumhuriyet Parkı, Anıt Mezar’da yapılacağını belirtti. Denktaş heykelin tüm masrafı Gazinocular Birliği tarafından karşılandığını belirterek Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Üniversite Rektörüne bu güzel imkanı sağladıkları için teşekkür etti. Konuşmalar sonrası OKKÜ ve Rauf Denktaş Vakfı arasındaki eğitim protokolü hayırlı uğurlu olsun temennisi ile Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Ertan Birinci ve Denktaş Vakfı Başkanı Sayın Serdar Denktaş tarafından imzalandı. Taraflar imza sonrası anlaşmanın hayırlı, uğurlu olması dileğinde bulundular.